Debut cu înfrângere pentru Tadici | HC Zalău pierde la Bistrița la 8 goluri diferență

În această săptămână, a debutat noul sezon din Liga Florilor, iar HC Zalău a fost chiar una dintre formaţiile care au deschis balul. Joi după-amiază, sălăjencele au jucat la Bistriţa, în faţa uneia dintre cele mai puternice formaţii din România.

HC Zalău a avut un start bun, astfel că – în minutul 5 – sălăjencele conduceau cu 3 – 0! Zalăul s-a ţinut tare în primul sfert de oră şi a avut avantaj 4 – 2 (min. 9) sau 6 – 3 (min. 15)!

Gazdele au egalat la 6 şi au intrat la conducere în minutul 19, după golul japonezei Asuka Fujita. Ioana Bălăceanu a egalat în minutul 19.

În doar trei minute, Gloria a înscris de trei ori, scorul fiind 10 – 7 în minutul 23. Un nou gol semnat de Bălăceanu a apropiat Zalăul (11 – 10, în minutul 27).

La pauză s-a intrat la vestiare cu scorul de 13 – 10.

În repriza secundă, diferenţa de pe tabelă a început să crească la 6 goluri (18 – 13, min. 38) sau la 6 goluri (23 – 17, min. 51). Din păcate, elevele lui Gheorghe Tadici au cedat total în ultimele 10 minute, iar avantajul a crescut, cea mai mare diferenţă fiind de 8 goluri, stabilită chiar în ultimele secunde ale meciului.

Alexia Niţă a fost golghetera Zalăului, tot cu 5 goluri. Pe lista marcatoarelor s-au mai regăsit Emilija Lazic,Jlezi Mouna, Aya Ben Abdallah, dar şi Ioana Bălăceanu, toate cu câte 3 goluri.

Gloria 2018 Bistriţa – HC Zalău 28 –  20 (13 – 10)

Gloria: Ivana Kapitanovic, Renata Lais De Arruda –  Gnonsiane Niombla (5 goluri), Tamires Morena De Araujo Frossard (4), Greta Kacsor (4),  Dagmara Nocun (4),  Danila Patricia So Delgado Pinto (3), Valeriia Kirdiasheva (3), Asuka Fujita (2), Seynabou Mbengue Rodriguez (1), Eva Kerekes (1), Sonia Seraficeanu (1), Nikolina Vukcevic, Yaroslava Burlachenko, Natalia Agnieszka Nosek şi Bianca Bazaliu. Antrenor: Florentin Pera

HC Zalău: Ioana Niţă, Sara Rus, Andreea Năstasă – Alexia Niţă (5), Jlezi Mouna (3), Emiliza Lazic (3), Ioana Bălăceanu (3), Aya Ben Abdallah (3), Cristina Andriţa (1), Florentina Mosin (1), Adriyana Naumenko (1), Denisa Vîlcan, Bianca Vintilă, Andreea Mărginean, Roberta Stamin şi Ioana Danilescu. Antrenor: Gheorghe Tadici