O nouă înfrângere rușinoasă pentru HC Zalău în meciul contra HC Brăila

HC Dunărea Brăila a avut o misiune ușoară în a doua deplasare consecutivă din acest sezon al Ligii Florilor. Echipa din Brăila s-a impus fără emoții în fața Zalăului lui Gheorghe Tadici, reușind să își refacă moralul după înfrângerea din prima etapă, de la Râmnicu Vâlcea. HC Zalău, care a pierdut la doar 8 goluri meciul din prima etapă cu Gloria Bistrița Năsăud, nu a reușit să piardă la o diferență mai mică pe teren propriu, în fața trupei lui Jan Leslie, care nu a beneficiat în acest meci de cea mai bună jucătoare din lot, Kristina Liscevic, menajată pentru următoarele dueluri din Liga Florilor.

Duminică după-amiază, zălăuancele sperau într-o replică bună în fața Dunării Brăila, dar nu a fost deloc așa, iar HC Zalău a fost depășită la toate capitolele de Dunărea Brăila. În final, gruparea de sub Meseș a pierdut la o diferență de 15 goluri în fața trupei de la Dunăre, scor 25-40.

Nimic nu anunțat un astfel de scor, mai ales că începutul a fost echilibrat. Zalăul a deschis scorul, apoi Dunărea Brăila a avut avantaj minim, iar HC Zalău a ținut aproape până prin minutul 10. De la 3 – 5 în minutul 6, gazdele au reușit egalarea la 5 – 5 în minutul 8, însă au pierdut rapid contactul cu adversarul și diferența de pe tabelă a început să crească. Era doar minutul 11 și Dunărea Brăila conducea la patru goluri diferență.