HC Zalău a câștigat meciul cu Cisnădie și urcă în clasament

HC Zalău a câștigat joi seară, împotriva Cisnadiei, în prima ligă de handbal feminin, scor 20-25.

Chiar dacă Cisnădia a început mai bine și avea 2-0 după 4 minute, însă a fost doar un foc de paie și Zalăul a revenit imediat în avantaj.

Trupa lui Tadici s-a distanțat la 7-3 în minutul 13 și 10-6 în minutul 18. Pe final de repriză, Cisnădie a înscris trei goluri consecutive, astfel că la pauză, Zalăul avea 13-12.

Sălăjencele au controlat mult mai clar partea secundă și s-au desprins din nou la patru goluri, 18-14 în minutul 41, iar Weber a luat time-out. Fără folos, pentru că sibiencele au acumulat 12 minute fără gol marcat, Zalăul a continuat să își mărească avantajul și s-a dus la 20-14.

Cu cinci minute înainte de final, gazdele aveau 23-17 și soarta punctelor era decisă.

Astfel, echipa lui Tadici câștigă după 11 etape de secetă, scor 25-20 și urcă pe loc de baraj.