Deputatul Lucian Bode, ultimatul pentru finalizarea lucrărilor la VO Zalău

Deputatul PNL Sălaj, Lucian Bode, fost ministru și artizanul celei mai importante investiții în infrastructură pentru Municipiului Zalău – Centura Ocolitoare etapa II, a fost astăzi în teren și a discutat cu firmele constructoare pentru a finaliza lucrarea.

Lucian Bode este președintele Comisiei de transporturi din Camera Deputaților, for în care se i-au cele mai importante decizii privind infrastructura țării. Parlamentarul liberal a obținut bani de la bugetul de stat și a asigurat finanțarea Centurii Ocolitoare a Zalăului.

În aceste condiții, Lucian Bode, cere seriozitate și implicare, astfel încât lucrările la centura Zalăului să fie finalizate în cel mai scurt timp.

„Finalizarea Variantei Ocolitoare Zalău, etapa 2, este un obiectiv care preocupă deopotrivă autoritățile locale și centrale.
Varianta Ocolitoare Zalău este unul dintre cele mai așteptate obiective de investiții de infrastructură rutieră pentru întreaga zonă, de aceea este vitală mobilizarea tuturor celor implicați pentru finalizarea lui.
Au existat mai multe runde de consultări între antreprenor și Compania de drumuri, dar istoria recentă ne arată că pașii făcuți au fost insuficienți pentru a fi dat în trafic acest obiectiv.
În urma discuției de astăzi s-au agreat chestiunile tehnice rămase nesoluționate și care au blocat proiectul. Nu trebuie să mai existe motive pentru alte întârzieri! Pe mai departe, este vorba doar despre mobilizare și bună-credință de ambele părți.
Corelarea între stadiul fizic de execuție și cel financiar va fi o probă de profesionalism și maturitate pe care partenerii de proiect o vor da în următoarea perioadă.
M-am asigurat din nou că există finanțare pentru VO Zalău, așa cum am făcut-o și cu ocazia dezbaterii în Parlament a bugetului pe anul 2025 alocat Ministerului Transporturilor. Nu se pune problema unui blocaj din această cauză. Sunt bani pentru finalizarea lucrărilor.
Mă aștept la seriozitate și responsabilitate în abordare. Amânările repetate au împins nepermis de mult termenul de finalizare a acestui proiect.
Oamenii așteaptă rezultate. Promisiunile au fost făcute la timpul lor, acum suntem în faza în care singurul rezultat acceptat va fi finalizarea VO Zalău în cel mai scurt timp”, a transmis deputatul Lucian Bode. 

2 thoughts on “Deputatul Lucian Bode, ultimatul pentru finalizarea lucrărilor la VO Zalău

  1. Iar vrea să fie băgat în seamă, în loc să stea cu capul în pene că un rahat de drum nu a fost în stare să-l termine deși era le cai mari în politică și stat. Oare cum de vila lui din Sinaia a fost terminată în timp record ?

  2. Poate ne uitam si pe european cat e de rupt si nesemnalizat corespunzator din cauza „lucrarilor” la centura mult iubita. la intrarea dinspre cluj.cel putin de 6 luni un crater care se tot adanceste si atat-fara interventie, fara semnalizare.asa-i daca circuli cu elicopterul

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *