Vicepreședintele CJ Sălaj, Adrian Crișan, întâlnire cu o delegație a Bancii Mondiale la Cluj

🤝 Pentru prima dată în istoria ADR Nord-Vest, fostul ministru al Fondurilor Europene, Marcel Boloș, a găzduit la sediul agenției o delegație a World Bank, un partener strategic de talie internațională. Întâlnirea marchează un pas important în deschiderea regiunii NV către colaborări care pot influența direct dezvoltarea economică și infrastructurală a Nord-Vestului.

🏠 Ce legătură are o astfel de întâlnire cu viața de zi cu zi a oamenilor?
Mai mult decât pare la prima vedere. Investițiile care ajung în drumuri, locuri de muncă sau servicii publice bine făcute pornesc, de cele mai multe ori, din astfel de discuții strategice, pregătite din timp.
🏗️ Reconstrucția Ucrainei nu înseamnă trimiterea de resurse în afara țării, ci oportunități reale pentru România. Regiunea Nord-Vest poate deveni un punct-cheie în acest efort european: firme locale implicate, materiale produse aici, locuri de muncă create aici și infrastructură care rămâne în folosul comunităților noastre.
Pentru Nord-Vest, această colaborare înseamnă mai mult decât un eveniment punctual. Înseamnă poziționare, încredere și șansa de a juca un rol activ într-o Europă care se reconstruiește. Ce pregătim astăzi, în astfel de parteneriate, va conta direct în modul în care trăim aici mâine”, a transmis Marcel Boloș. 
🏛️ La întâlnire au participat președinții și vicepreședinții consiliilor județene din Regiune, alături de conducerea ADR Nord-Vest. Discuțiile au fost despre nevoi concrete, date clare și modul în care județele pot valorifica aceste parteneriate pentru proiecte bine pregătite și durabile.
Județul Sălaj a fost reprezentat de vicepreședintele CJ Sălaj, Adrian Crișan.
„Am participat, alături de președinții și vicepreședinții consiliilor județene din Regiune, la întâlnirea organizată de ADR Nord Vest cu delegația Băncii Mondiale, partener cu rol important în finanțarea și pregătirea proiectelor de dezvoltare. Putem valorifica aceste colaborări prin investiții solide cu impact în infrastructură, servicii publice și economia locală.
👷🏻 Discuțiile privind reconstrucția Ucrainei reprezintă o oportunitate pentru regiunea Nord Vest, prin implicarea firmelor locale și crearea de locuri de muncă în România. Este nevoie de pași concreți, iar aceste parteneriate să se transforme în proiecte aplicate pentru comunitățile noastre”, a transmis vicepreședintele CJ Sălaj, Adrian Crișan.

One thought on “Vicepreședintele CJ Sălaj, Adrian Crișan, întâlnire cu o delegație a Bancii Mondiale la Cluj

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *