ACS Ardealul Crișeni a câștigat Cupa României. Campionul Vlad Morar, spectator de lux la Șimleu

Echipa condusă de Mihai Bode și primarul Călin Morar – ACS Ardealul Crișeni a câștigat Cupa României, faza județeană, într-o finală spectaculoasă jucată împotriva AS Juniorii Ip.

Campionul României cu Farul Contanța, atacantul Vlad Morar a fost „vedeta de lux” din tribune, iar prezența lui s-a dovedit a fi un talisman pentru echipa natală – ACS Ardealul Crișeni.

ACS Ardealul Crişeni a câștigat Cupa României, iar în campionat a terminat pe un loc onorabil 4. Luceafărul Bălan, CS Barcău Nuşfalău sau SCO Jibou au fost eliminate pe parcurs din Cupa României, iar în finală au ajuns ACS Ardealul Crişeni și AS Juniorii Ip.

Finala s-a disputat duminică după-amiază pe Stadionul “Măgura” din Șimleu și s-a dovedit a fi un joc spectaculos și echilibrat.

Sorin Iacob a deschis scorul pentru ACS Ardealul Crișeni pe finalul primei reprize, după ce a valorificat o pasă primită de la Alex Turcu. AS Juniorii Ip a reuşit egalarea prin juniorul Alexandru Crişan. Ardealul Crișeni a revenit în avantaj prin Flaviu Bărnuţiu care a marcat pentru 2 – 1 cu o lovitură de cap. Echipa din Ip a egalat din nou 2-2 prin Raul Zmole, după o greşeală a portarului Tudor Mare.

Cu doar câteva minute de finalul celor 90 de minute, Ardealul Crișeni a reușit să marcheze golul victoriei. Cosmin Cozma a centrat perfect, iar Flaviu Bărnuţiu a reușit dubla și a marcat pentru 3 – 2, cu o lovitură de cap.

Președintele AJF Sălaj, Daniel Sabou, a înmânat trofeul

La finalul partidei, președintele AJF Sălaj, Daniel Sabou, a oferit medalii și trofeul echipei câștigătoare. La ceremonia de premiere a participat și primarul Comunei Crișeni, Călin Morar, un mare iubitor și susținător al sportului rege. Primarul de la Crișeni investește în copii și în noile generații de fotbaliști. Baza sportivă de la Crișeni este una modernă, are cea mai dotată sală de fitness, inclusiv saună.

ACS Ardealul CrişeniAS Juniorii Ip 3 – 2 (1 – 0)

Au marcat: Sorin Iacob (’45) şi Flaviu Bărnuţiu (’78 şi 90+3), respectiv Alexandru Crişan (’70) şi Raul Zmole (’86)

ACS Ardealul: Tudor Mare – Ovidiu Bojan, Cosmin Cozma (cpt.), Raul Irimeş, Ionuţ Blaga, Flaviu Bărnuţiu, Cristian Unguruşan, Alexandru Turcu, Bogdan Paşka (’57 Florin Săstraş – ’90 Alexandru Pop), Sorin Iacob (’57 Raul Toth) şi David Csoknadi. Rezerve: Bogdan Porumb – Sergiu Ardelean, Vlad Tohat, Flaviu Ilieş, Mihai Bode şi Alexandru Jula. Antrenor: Mihai Bode. Conducător: Călin Morar. Delegat: Mihai Gâlgău

AS Juniorii Ip: Debre Istvan – Paul Purcar (’90 Lukacs Gheorghe), Răzvan Gal, Raul Vetişan, Raul Zmole (cpt.), Lucian Magyar, Gaspar Zsolt, Vlad Pop, Alexandru Crişan, Luca Gal şi Ionuţ Lontea. Rezerve: Kocsis Istvan – Bakai Krisztian, Bogdan Şumălan, Moda Attila şi Claudiu Rus. Antrenor: Nagy Mihai. Delegat: Vlad Deac

Au arbitrat: la centru Adrian Negrean (zalău), asistenţi Andrei Morar (Zalău) şi Claudiu Coste (Surduc). Observator AJF Sălaj: Vasile Olar (Şimleu Silvaniei)

Jucătorul meciului: FLAVIU BĂRNUŢIU