Antrenorul SCM Zalău, George Zima, după victoria spectaculoasă de la Șomcuta Mare

După un meci câştigat cu 8 – 1 în deplasare, antrenorul George Zima s-a declarat foarte mulţumit de jocul echipei sale, însă a accentuat faptul că mult mai important decât victoria este revenirea lui atacantului Sergiu Jurj, care s-a accidentat grav în minutul 34, după un contact cu portarul şi un fundaş advers şi a rămas inconştient pe gazon mai multe minute, fiind transportat cu ambulanța SMURD la spitalul din Baia-Mare unde a rămas internat câteva zile.

SCM Zalău a făcut scorul etapei în Liga a III-a

Progresul Şomcuta Mare – SCM Zalău 1 – 8 (0 – 3)

Au marcat: Sergiu Pop (‘4, 15 şi 40), Cosmin Meşter (’48), Sergiu Negruţ (’67, 78 şi 90+1) şi Dan Berci (’75)

Antrenorul SCM Zalău, George Zima a declarat că: „Marea victorie după acest joc este faptul că Sergiu Jurj este bine. Chiar dacă am început pozitiv partida de la Șomcuta și am marcat încă din startul jocului, momentul nedorit cu accidentarea lui Sergiu ne-a unit și mai mult ca grup, iar băieții au reacționat și mai bine, au arătat cât de mult ne pasă unul de celălalt și tot ce a urmat a fost cu gândul la Sergiu, el fiind unul din familia noastră pe care am creat-o împreună cu jucătorii. O victorie frumoasă, nu doar ca rezultat, ci și ca joc. Dincolo de toate aspectele fotbalistice pozitive pe care le-am arătat în acest joc, băieții au demonstrat că sunt puternici ca grup și datorită lor am reușit să începem cu dreptul acest campionat. Este doar începutul, iar drumul este unul foarte lung și greu. Trebuie să rămânem modești după fiecare victorie, să muncim din ce în ce mai mult la antrenamente și să facem tot ce ține de noi să legăm cât mai multe rezultate pozitive. Doar munca, suferința, sacrificiul și dorința dusă la extrem ne pot duce spre realizarea obiectivelor, pentru că de calitate nu ducem lipsă. Dedicăm acestă victorie lui Jurj, Miron, Sorian, Jula și Iustin, pe care îi așteptăm cât mai repede alături de noi”.