UTA Arad se află în mare căutare de atacanți, dar opțiunea pentru Vlăduț Morar (30 de ani) pare a fi una ciudată. Fotbalistul a mai jucat în „alb-roșu” în prima parte a sezonului 2020-2021, când a marcat patru goluri în 13 partide, fără – însă – să lase o impresie prea bună ca și implicare în joc și în proiectul de la acea vreme, scrie sportarad.ro

După despărțirea de formația arădeană, „vârful” născut în Crișeni (județul Sălaj) a mai evoluat în SuperLigă, la Gaz Metan Mediaș, Dinamo și Farul, iar în prima parte a acestui sezon la Niki Volos. De fapt, la formația din liga a doua elenă a jucat în doar 9 meciuri din 16 în toate competițiile, fără a înscrie vreun gol. Are, în schimb, o pasă decisivă.

Poate, Mircea Rednic și-a amintit că a lucrat pentru o scurtă perioadă cu Morar, la Petrolul, în prima parte a sezonului 2012-2013. Actualul tehnician al arădenilor l-a folosit într-un singur meci pe experimentatul atacant, la o victorie cu 2-1 contra Viitorului. De fapt, Morar a intrat pe teren în minutul 84, iar după două minute a înscris golul de trei puncte pentru „lupii galbeni”.

Până să vină la UTA în vara lui 2020, fotbalistul sălăjean a mai evoluat pentru Universitatea Cluj, Beitar Jerusalim (Israel), Rapid, ASA Târgu Mureș, Panetolikos (Grecia) și FC Voluntari. Are și două tituluri de campion în palmares, cu Viitorul Constanța, în 2017 şi cu Farul, în sezonul trecut, dar a mai pus mâna și pe o Cupă a României, ca jucător al Petrolului, în 2013. Adică în anul început de ploieșteni cu Rednic pe bancă, dar terminat cu Cosmin Contra.

În SuperLiga României, Morar a marcat 35 de goluri şi a oferit 8 pase decisive în 150 de partide. Opțiunea „Bătrânei Doamne” pentru atacantul din Crișeni se poate interpreta și prin nevoia de a înregimenta jucători români și nu prea scumpi ca nivel salarial.

One thought on “Atacantul Vlad Morar a plecat de la echipa din Grecia! Acum se antrenează cu UTA Arad