Bărbat din Badon cercetat penal pentru conducere sub influența alcoolului
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Luni, 17 iulie a.c., la ora 05.27, pe D.N. 1 F, în localitatea sălăjeană Badon, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic un bărbat de 48 de ani, din localitatea Verveghiu, județul Sălaj, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Zalău – Sărmășag, având o concentrație alcoolică de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Celui în cauză i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, iar în cauză a fost întocmit dosar penal, sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.