101 Sublocotentul în retragere Ilie Pop, veteran sălăjean al celui de-Al Doilea Război Mondial, a împlinit astăzi, 25 iulie, venerabila vârstă de 101 ani.
![🎁](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t84/1/16/1f381.png)
Împreună, reprezentanți ai Consiliului Județean Sălaj, Primăriei Jibou, Unității Militare 01483 Zalău și ai Asociației Naționale a Veteranilor de Război l-au vizitat, cu acest frumos prilej, pe bravul oștean al Armatei Române, cel mai vârstnic din județul nostru, pentru a-l felicita și a-i oferi câteva simboluri.
![🎖️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/ta8/1/16/1f396.png)
Președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, i-a dăruit și o diplomă de recunoștință pe care sunt inserate următoarele cuvinte: ”Se acordă domnului slt. (rtr) Pop Ilie, la împlinirea a 101 ani, pentru sfânta credință și acțiune manifestate în cel de-Al Doilea Război Mondial, în a pune mai presus viitorul României decât propria viață. Cu reverență și venerație!”.
![🪖](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t56/1/16/1fa96.png)
Momentul festiv a avut loc la actualul domiciliu al veteranului, în localitatea Jibou, în prezența mai multor membri ai familiei. Fără teama de a greși, putem aprecia că gesturile noastre s-au încadrat într-un firesc comportamental, iar emoțiile au fost mari, de ambele părți, mai ales când ne-au fost prezentate fapte trăite pe front de-a lungul a trei ani și jumătate.