Depistat în trafic, în timp ce conducea sub influența alcoolului și având anulat dreptul de a conduce
Joi, 28 septembrie a.c., la ora 02.00, tot pe Bulevardul Mihai Viteazu din municipiul Zalău, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Zalău – Biroul Ordine Publică au depistat în trafic un autoturism, condus de un bărbat de 28 de ani, din Jibou.
La solicitarea legală a polițiștilor de a prezenta permisul de conducere, acesta a declarat că nu deţine permis de conducere, iar în urma interogării bazei de date, polițiștii au constatat că acesta avea anulat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice.
Totodată, în urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, s-a constatat că acesta prezenta o concentrație alcoolică de 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conducătorului auto i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal, iar cercetările sunt continuate de polițiștii sălăjeni, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul, fără a poseda permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)