Dosar penal pentru conducere pe drum public fără permis. Șoferul era și băut
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Vineri, 31 martie a.c., în localitatea sălăjeană Mal, polițiștii Postului de Poliție Sâg au depistat în trafic un localnic de 50 de ani, în timp ce conducea un autoturism, fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
De asemenea, duminică, 2 aprilie a.c., pe drumul județean 109 E, între localitățile sălăjene Rus și Buzaș, polițiștii Seției nr.4 Poliție Rurală Ileanda au depistat în trafic o femeie de 26 de ani, din comuna Ileanda, județul Sălaj, în timp ce conducea un autoturism, fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că aceasta prezenta o concentrație alcoolică de 0,08 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În ambele cazuri, polițiștii au întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis de conducere.