Dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice
La data de 29 februarie a.c., la ora 20.00, pe D.N. 1 C, în localitatea sălăjeană Bizușa, polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Ileanda au oprit în trafic pentru control un autoturism, condus de o femeie de 48 de ani, din localitatea Buzaș, județul Sălaj.
În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că femeia prezenta o concentrație alcoolică de 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conducătoarei auto i-au fost recoltate probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei, iar în cauză, polițiștii din Ileanda au întocmit dosar penal, sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/premiumstaff3-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)