DSVSA Sălaj a efectuat peste 2000 de controale pe domeniul sănătății și bunăstării animalelor
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Pe domeniul sănătății și bunăstării animalelor, în trimestrul II al anului 2023, inspectorii din cadrul DSVSA Sălaj au fost efectuate un număr de 2014 controale și s-au aplicat un număr de 29 sancțiuni contravenționale, din care 28 amenzi în cuantum de 47.520 lei și 1 avertisment:
– 6 exploatații comerciale de creștere a bovinelor unde pentru vânzarea de animale fără documente sanitare veterinare s-au aplicat 2 amenzi în cuantum de 2400 lei
– 1 exploatație de creștere a ovinelor
– 14 exploatații comerciale de creștere a porcinelor unde s-a aplicat 1 avertisment pentru sacrificarea de porcine fără notificarea medicului veterinar
– 15 exploatații comerciale de creștere a păsărilor unde pentru neconcordanța între atestările din documente și realitatea din exploatație a fost aplicată 1 amendă în cuantum de 12.000 lei
– 23 centre de colectare ale animalelor vii
– 2 unități de acvacultură
– 11 controale în timpul transportului cu animale vii, unde pentru transportul de porcine și păsări fără documente s-au aplicat un număr de 7 amenzi în cuantum de 10.320 lei
– 2 controale în unități de creștere a altor animale (albine)
– 2 controale în piețe alimentare, unde pentru comercializare de animale (păsări) s-au aplicat un număr de 7 amenzi în cuantum de 9600 lei
– 1 control la o menajerie
– 1 control la stație de incubație de tip industrial
– 1876 de exploatații nonprofesionale, unde pentru vânzarea-cumpărarea de animale (în special porcine) fără documente sanitar veterinare s-au aplicat un număr de 11 amenzi în cuantum de 13200 lei
– 60 de circumscripții sanitare veterinare
DIRECTOR EXECUTIV,
Dr. Adrian Mircea MARTIN