Fanfara ”Promeda” a Casei Municipale de Cultură Zalău, concert la Curtea Artiștilor

M

După luni bune de pregătiri în spatele cortinelor, Curtea Artiștilor este gata să-și deschidă porțile noului spațiu aflat pe strada Morii nr. 1A. În perioada 7 iulie – 11 septembrie 2022, spațiu în care vă invităm să descoperiți varietatea de evenimente din acest an.

Ediția 2022 cuprinde 93 de evenimente, într-o perioadă de timp de 10 săptămâni și conține spectacole de teatru, stand-up comedy, concerte, activități pentru copii, evenimente de socializare, vernisaje și spectacole stradale. Printre numeroșii artiști care ne vor călca pragul se numără : Maia Morgenstern, Marius Bodochi, Anca Sigartău, Emeric Imre, Bosquito, Liviu Teodorescu, Grupul IZA, 4Tunes Quartet. Dan Badea, Teo, Bogdan Mălăele sau Sebastian Lupu.

Deschiderea are loc joi, ora 18:00, unde participanții sunt invitați să deguste vin spumant oferit de către Podgoria Silvania într-o ambianță muzicală susținută de către Fanfara “Promenada” a CMC Zalău. La ora 19:00 se va desfășura one-man-show-ul “Nimeni nu știe ce e în inima mea”, susținut de actorul Florin Coșuleț. Accesul este liber.

Anul acesta, grație sprijinului Minsiterului Culturii, accesul la toate spectacolele de teatru și teatru de improvizație este gratuit. De asemenea prin sprijinul oferit de Primăria Municipiului Zalău și a Sponsorului Principal Michelin, păstrăm prețuri modice la toate celelalte evenimente culturale.

În cadrul festivalului sunt implicați 134 voluntari, majoritatea liceeni, care au ales să se implice și să facă parte din programul de voluntariat al Asociației Pro Teatru și să contribuie în realizarea acestui festival.

Informații despre program și bilete se găsesc pe site-ul http://www.xn--curteaartitilor-jmf.ro/

Programul Festivalului Curtea Artiștilor ediția 2022

7 iulie, ora 18:00 – Deschiderea officială a festivalului (Fanfara “Promenada” a CMC Zalău)

7 iulie, ora 19:00 – Teatru: Nimeni nu știe ce e în inima mea, cu Florin Coșuleț

8 iulie, ora 21:00 – Stand-up comedy – Mădălin Cîrje, Florin Gheorghe, Alex Dobrotă și Virgil Ciulin

9 iulie, ora 21:00 – Concert cu Emeric Imre și Marius Roje

10 iulie, ora 17:30 – Avanpremieră – Spectacol pt. copii – Copilul care nu știa de ce merge la școală

10 iulie, ora 19:00 – Premieră: Spectacol pt. copii – Copilul care nu știa de ce merge la școală

11 iulie, ora 10:00 – Spectacol pt. copii – Copilul care nu știa de ce merge la școală – Reprezentație specială pentru copii care provin din mediul defavorizat

11 iulie, ora 18:00 – Atelier de baloane modelabile

12 iulie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 1

12 iulie, ora 19:00 – Performance stradal – Sirena și Piratul Baloanelor

13 iulie, ora 18:30 – Vernisaj

13 iulie, ora 19:00 – Reconnect: BoardGames Night

14 iulie, ora 19:00 – Teatru: O caut cu lumânarea, cu Răzvan Bănuț (Teatrul “Matei Vișniec” Suceava)

15 iulie, ora 21:00 – Teatru: Fabrici și Uzine – Povestea fabricii Armătura

16 iulie, ora 21:00 – Teatru: Verde Tăiat

17 iulie, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Fabuloasa aventură a lui Pim

18 iulie, ora 18:00 – Atelier lut

19 iulie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 2

19 iulie, ora 19:00 – Performance stradal – Fluturele Emilia

20 iulie, ora 18:30 – Vernisaj

20 iulie, ora 19:00 – Reconnect: Stand-up Poetry

21 iulie, ora 19:00 – Vindecare – Concert Alex Ștefănescu

22 iulie, ora 21:00 – Improvertiții – Spectacol de Improvizație

23 iulie, ora 21:00 – Stand-up comedy cu Teo

24 iulie, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Viața secretă a celor mai neobișnuite obiecte

25 iulie, ora 18:00 – Atelier de păpuși din șosete

26 iulie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 3

26 iulie, ora 19:00 – Performance stradal – Regina și Nimfa Pădurilor

27 iulie, ora 18:30 – Vernisaj

27 iulie, ora 19:00 – Reconnect: Spectacol de lectură

28 iulie, ora 19:0 – Teatru: Istoria Românilor pe Scurt cu Bogdan Gontineac, Dragoș Lupău și Silviu Ruști

29 iulie, ora 21:00 – Concert Liviu Teodorescu

30 iulie, ora 21:00 – Teatru: Declick cu Alexandru Unguru și Antonia Ionescu

31 iulie, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Mini-Omul de Știință

1 august, ora 18:00 – Atelier de experimente

2 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 4

2 august, ora 19:00 – Performance stradal – Alchimistul

3 august, ora 18:30 – Vernisaj

3 august, ora 19:00 – Reconnect: BoardGames Night

4 august, ora 16:00 – Lansare de Carte cu Mirela Niță Lupu

4 august, ora 19:00 – Teatru: Buletinista cu Sebastian Lupu și Mirela Niță Lupu

5 august, ora 21:00 – Teatru: Mutat de la noi

6 august, ora 21:00 – Teatru: Salieri cu Marius Bodochi, Răzvan Oprea, Arlina Morava și Marcel Țop

7 august, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Mr. Nicu Show cu Jonglerii

8 august, ora 18:00 – Atelier Jonglerie

9 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 5

9 august, ora 19:00 – Performance stradal – Circus Fairies

10 august, ora 18:30 – Vernisaj

10 august, ora 19:00 – Reconnect: BoardGames Night

11 august, ora 19:00 – Teatru: Jocul de-a vacanța

12 august, ora 21:00 – Concert Bosquito

13 august, ora 21:00 – Teatru: Autopsy&CO cu Oana Brânzan

14 august, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Povestea lui Bine-Rău

15 august, ora 18:00 – Atelier Baloane de Săpun

16 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 6

16 august, ora 19:00 – Performance stradal – Scafandrul

17 august, ora 18:30 – Vernisaj

17 august, ora 19:00 – Reconnect: 4 ani de Pro Teatru – Dezbatere Culturală

18 august, ora 19:00 – Teatru: Ziua Iertării

19 august, ora 21:00 – Stand-up comedy cu Bogdan Mălăele și Victor Băra

20 august, ora 21:00 – Teatru: Povestiri Culese cu Maia Morgenstern și Ana Maria Pop

21 august, ora 19:00 – Spectacol pt. copii: Dragonașul

22 august, ora 18:00 – Atelier de lilieci

23 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 7

23 august, ora 19:00 – Performance stradal – Omul Pasăre și Regina Zână

24 august, ora 18:30 – Vernisaj

24 august, ora 19:00 – Reconnect: Stand-up Poetry

25 august, ora 19:00 – Concert de rock simfonic cu 4Tunes Quartet

26 august, ora 21:00 – Teatru: Cum m-am lăsat de gândit, cu Anca Sigartău și Krem Alexe

27 august, ora 21:00 – Atelier de Arta Actorului cu Anca Sigartău

27 august, ora 21:00 – Teatru: Spune-mi ce-ai făcut cu banii? cu Anca Sigartău, Bogdan Talașman și Claudiu Maier

28 august, ora 19:00 – Spectacol pt. copii – Cine e în Joben?

29 august, ora 18:00 – Atelier de Păpuși din Ațe

30 august, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 8

30 august, ora 19:00 – Performance stradal – Zeppelinul

31 august, ora 18:30 – Vernisaj

31 august, ora 19:00 – Reconnect: Spectacol de Lectură

1 septembrie, ora 19:00 – Teatru: Sărumânadecâtmăplimbam cu Sebastian Lupu și Mirela Niță Lupu

2 septembrie, ora 21:00 – Teatru: Cine spală oala de mămăligă? cu Elena Ivanca, Ioana Isaiu și Edith Toth

3 septembrie, ora 21:00 – Teatru: Teatrul de Artă București

4 septembrie, ora 18:00 – Spectacol pt. copii – Cipi și Surpriza

5 septembrie, ora 18:00 – Atelier de ordine și împachetat haine

6 septembrie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 9

6 septembrie, ora 18:00 – Performance stradal – Domnul și Doamna Statuie

7 septembrie, ora 18:30 – Vernisaj

7 septembrie, ora 19:00 – Reconnect: Dezbatere Culturală

8 septembrie, ora 19:00 – Concert folcloric – Grupul Iza

9 septembrie, ora 21:00 – Stand-up comedy cu Dan Badea și Dan Țuțu

10 septembrie, ora 21:00 – Spectacol de improvizație: ImproVshow Silver

11 septembrie, ora 17:00 – Connect: Podscastul Artiștilor, Ep. 10

11 septembrie, ora 18:00 – Spectacol pt copii: Rața și Laleaua

11 septembrie, ora 19:30 – Încheierea Festivalului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.