Jibou: Intervenție contra cronometru pentru salvarea unei fetițe în vârstă de 11 ani
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0014.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0019.jpg)
În urmă cu puțin timp, elicopterul SMURD de la Punctul de Operare Aeromedical Jibou a intervenit de urgență în localitatea Sângeorz-Băi, pentru salvarea unei fetițe în vârstă de 11 ani, aflată în stare gravă.
Fetița a suferit un traumatism cranio-cerebral și pierderea stării de conștiență în urma producerii unui accident la școală.
Având în vedere necesitatea intervenției rapide cauzată de afecțiunile copilului, a fost direcționat echipajul elicopterului SMURD de la Jibou, care a intervenit prompt și a transferat, monitorizat și asistat copilul până la predarea către medicii de la UPU-SMURD Târgu Mureș.
În aceste momente, copilul se află în stare stabilă, primind asistența medicală necesară.