Pod modernizat în localitatea Ileanda, printr-un proiect al Consiliului Județean Sălaj
✅ Joi, 5 octombrie, Consiliul Județean Sălaj a făcut recepția lucrărilor de consolidare și punere în siguranță a podului pe DJ 110C, km 0+430, din localitatea Ileanda.
🏗 Principalele intervenții au vizat suprastructura (montarea de grinzi noi, parapeți pietonali și de siguranță, refacerea trotuarelor și a îmbrăcăminții rutiere, realizarea semnalizării rutiere), infrastructura (montarea de dispozitive antiseismice, refacerea zonelor de beton degradat și a drenurilor), albia (îndepărtarea vegetației, curățarea și reprofilarea albiei, amenajarea taluzurilor).
🏞 De asemenea, au fost executate lucrările hidrotehnice, constând în regularizarea albiei amonte/aval și amenajarea pragului de fund.
ℹ️ Construit în 1976, podul din Ileanda are o lungime totală de 21,6 metri și asigură două benzi de circulație cu o lățime de 7,8 metri și două trotuare de 1,5 metri fiecare.
➡️ Investiția în valoare de 1,9 milioane de lei a fost asigurată prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa.jpg?resize=747%2C85)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL.jpg?resize=750%2C75)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2.jpg?resize=748%2C177)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2.jpg?resize=751%2C255)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca.jpg?resize=750%2C75)