Pompierii sălăjeni instruiți privind modul de intervenție, în caz de urgență, la autovehiculele electrice
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Pe parcursul a 3 zile, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Porolissum” al județului Sălaj, s-a desfășurat o activitate de pregătire a personalului operativ privind modul de intervenție în cazul producerii unor incendii la autovehiculele electrice.
Acest curs s-a organizat în contextul în care numărul mașinilor electrice a crescut exponențial în ultima perioadă pe șoselele din România, aceste autovehicule prezentând anumite particularități privind modul de intervenție în cazul producerii unor situații de urgență.
Instruirea a avut ca scop atât pregătirea teoretică și practică prin aprofundarea cunoștințelor, cât și dezvoltarea strategiei privind procedurile de urmat în eventualitatea izbucnirii unui incendiu sau a producerii unui accident rutier în care sunt implicate astfel de autovehicule.
Mulțumim pentru colaborare operatorului de transport în comun SC Transurbis SA Zalău.