România afectată serios de secetă. Ministrul Mediului cere responsabilitate cetățenilor în utilizarea apei
Ministrul Mediului și Pădurilor, Tánczos Barna a prezentat astăzi în cadrul ședinței de guvern un raport despre situația privind fenomenele meteorologice extreme, seceta pedologică și situația rezervelor de apă.
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tac/1/16/1f4cc.png)
![💧](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t42/1/16/1f4a7.png)
„
Fac un apel la populație să utilizeze apa potabilă strict pentru consumul din gospodărie. În unele zone din țară restricțiile de furnizare a apei potabile au fost cauzate de creșterea consumului în urma irigațiilor pentru care s-a folosit această sursă de apă. Folosirea apei tratate în scop agricol este o risipă pe care nu ne putem permite”, a transmis ministrul Mediului, Tánczos Barna.
![❗](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t50/1/16/2757.png)
Dacă zilele trecute scriam că șase localități din Sălaj se confruntă serios cu lipsa apei potabile, Compania de Apă Zalău anunță că problema apei potabile s-a rezolvat pentru localitățile Cuzăplac, Gălășeni, Petrindu, Tămașa, astfel că cetățenii beneficiază de apă în rețea non-stop.
Probleme mai sunt doar la Valea Leșului și Preluci, unde cetățenii au acces la apă potabilă dar cu intermitențe. La Cizer nu este apă potabilă pentru că s-au făcut reparații la bazinul de apă.