SCM Zalău bate CFR Cluj II și obține o nouă victorie în Liga a III-a

După ce a bătut rivala Sportul Șimleu, SCM Zalău pare că și-a revenit și a obținut o nouă victorie azi în meciul cu CFR Cluj 2.

SCM Zalău a întâlnit pe teren propriu CFR Cluj 2. Fotbaliștii lui Cristian Lupuț au intrat pe teren cu gândul la victorie, având în vedere că veneau după succesul obţinut la Şimleu Silvaniei.

Atacantul Sergiu Pop a reușit să deschidă scorul în minutul 15 dintr-o lovitură de la 11 metri, iar în a doua repriză Cristin Jalbă a majorat diferența în minutul 60 și a marcat pentru 2-0, după ce a reluat cu capul centrarea venită perfect de la Alex Cherecheş.

După cele 90 de minute, scorul s-a încheiat 2-0 pentru SCM Zalău, o victorie importantă obținută în fața a peste 300 de spectatori prezenţi pe Stadionul Municipal din Zalău. Este încă o victorie care arată că băieții au ieșit din pasa proastă și sunt pe un trend bun.

SCM Zalău – CFR Cluj II 2 – 0 (1 – 0)

Au marcat: Sergiu Pop (’15) şi Cristin Jalbă (’60)

SCM Zalău: Bogdan Miron – Ionuţ Sălăjan, Mihai Onicaş, Cristin Jalbă, Alex Cherecheş, Vadim Calugher (’88 Marius Leitan), Vlad Moraru (’58 Mihai Doroftei), Raul Stanciu (cpt.), Cosmin Meşter (’70 Bogdan Minteuan), Sergiu Pop (’70 Sebastian Culda) şi Adrian Şter (’58 Andrei Banyoi). Rezerve: Marius Aldescu – Cătălin Ion, Răzvan Rotea şi Florin Pop. Antrenor: Cristian Lupuţ

CFR Cluj II: Rareş Gal – Kun Viktor (cpt.), Niakate Abdoulaye, Mbaye Ibrahima, Vlad Fărgăşan, Popsa Davide, Tudor Lucaci, Alin Fica, Raul Haiduc, Alexandru Bucică şi Gomes Jose. Rezerve: Costel Frânculescu – Florin Todoran, Andrea Zbona, Alex Cristea, Gheorghe Tomşa, Giulio Cozac, David Milchiş, Darius Stănilă şi Răzvan Prangate. Antrenor: Dan Mugurel

Programul etapei:
Sâmbătă, 1 octombrie, ora 15:00
• Sighetu Marmaţiei – CSM Satu Mare
• FC Bihor – Gloria Bistriţa
• SCM Zalău – CFR Cluj II
• Victoria Carei – Minerul Ocna Dej
• Lotus Felix – Şimleu (s-a jucat vineri)

CLASAMENT
1.CSM SM 5 4 0 1 10- 3 12
2.FC Bihor 5 4 0 1 11- 9 12
3.Lotus Felix 5 4 0 1 8- 6 12
4.Bistriţa Năsăud 5 3 0 2 8- 3 9
5.SCM Zalău 5 3 0 2 8- 4 6
6.Minerul Ocna Dej 5 2 0 3 7- 7 6
7.CFR Cluj II 5 1 2 2 4- 6 5
8.CSM Sighet 5 1 1 3 5-10 4
9.Victoria Carei 5 1 0 4 4- 9 3
10.Sportul Şimleu 5 0 1 4 0-10 1