Tânără de 19 ani însărcinată, transportată cu elicopterul SMURD Jibou la Urgență
Echipajul de pe elicopterul SMURD a fost solicitat marți, 10 octombrie, să intervină în repetate rânduri în județul Satu Mare. Prima intervenție a fost în cazul paciente, în vârstă de 19 ani, însărcinată și care a acuzat o stare convulsivă. A doua pacientă, în vârstă de 67 de ani, a fost preluată și transportată la Spitalul Județean din Baia Mare, în stare gravă.
Potrivit presei sătmărene, prima intervenție a elicopterului SMURD a fost solicitată pentru a aduce din mediul rural o pacientă în vârstă 19 ani, cu sarcină de 13 săptămâni, și care a fost găsită stare post convulsivă. Tânăra este supusă unor investigații medicale de specialitate și urmează ca medicii să identifice cauzele și să stabilească o schemă de tratament.
Al doilea caz în care a fost solicitat intervenția echipajului medical de pe elicopterul SMURD a vizat o pacientă în stare critică. Medicii din cadrul Spitalului Județean Satu Mare au cerut și obținut transferul pe Secția de Neurochirurgie a Spitalului Județean Baia Mare a unei paciente în vârstă de 67 ani, sosită la Unitatea de Primire Urgențe în comă, cu hemoragie cerebrală. Medicii maramureșeni încearcă să îi salveze viața sătmărencei.
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL.jpg?resize=750%2C75)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2.jpg?resize=748%2C177)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2.jpg?resize=751%2C255)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca.jpg?resize=750%2C75)