VIDEO| Primarul Roșan Ioan a vorbit în Parlamentul României despre importanța absorbției fondurilor europene de către Republica Moldova
Președintele ACOR Filiala Sălaj, primarul Rosan Ioan, a participat la Parlamentul României, unde a fost organizat “Forumul pentru impulsionarea absorbției fondurilor europene de către Republica Moldova”.
Forumul este organizat de deputatul PNL, Sorin Năcuță.
✔️Scopul evenimentului organizat la Grupul parlamentar al PNL din Camera Deputaților, în parteneriat cu Institutul de Dezvoltare și Expertiză a Proiectelor- Moldova, este acela de a identifica cele mai potrivite căi de susținere a autorităților din Republica Moldova în demersul de integrare europeană, prin stabilirea de parteneriate interinstituționale, care vor impulsiona rata de absorbție a fondurilor europene, prelunând bunele practici ale omologilor din România.
Președintele ACOR Sălaj, Rosan Ioan a vorbit despre importanța absorbției a cât mai multor fonduri europene de către Republica Moldova, dar și despre încheierea de acorduri și parteneriate între Primării și instituții din cele două țări România și Republica Moldova.
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL.jpg?resize=750%2C75)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2.jpg?resize=748%2C177)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2.jpg?resize=751%2C255)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca.jpg?resize=750%2C75)