Noua capelă din Inău a fost sfințită. Primarul Ioan Șandor apreciat public de episcopul Benedict

În Duminica a 2-a după Rusalii, a Sfinților Români, 14 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Benedict, Episcopul Sălajului, a slujit în Parohia Inău, Protopopiatul Jibou, cu prilejul binecuvântării noii capele mortuare din localitate.

La eveniment au participat primarul Comunei Someș Odorhei, Ioan Șandor, președintele CJ Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, prefectul Claudiu Bîrsan, dar și primarul Comunei Sălățig, Grigore Mărieș.

De la ora 10:00, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

După citirea pericopei evanghelice, Preasfințitul Părinte Benedict a rostit un cuvânt de învățătură despre chemarea la sfințenie, pornind de la semnificația Duminicii Sfinților Români. Ierarhul a arătat că sfințenia nu este o realitate îndepărtată sau rezervată unor oameni excepționali, ci chemarea firească a fiecărui creștin care Îl urmează pe Hristos în viața de zi cu zi.

Preasfinția Sa a arătat că Duminica Sfinților Români îi apropie pe credincioși de chemarea la sfințenie, prin pomenirea celor din neamul nostru care au ales să trăiască după voia lui Dumnezeu.

În continuare, ierarhul a subliniat că Sfinții Români oferă poporului nostru o lecție de demnitate, întemeiată pe lucrarea lui Dumnezeu în istoria neamului și pe continuitatea vieții evanghelice în Biserica Ortodoxă.

Preasfințitul Părinte Benedict a arătat apoi că sfinții vindecă neamul, întrucât schimbarea unei familii, a unei comunități și a unui popor începe cu schimbarea vieții personale în lumina Evangheliei.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Grupul vocal Doxa, dirijat de domnul Florin Lazăr, profesor la Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” din Zalău.

La finalul Sfintei Liturghii, preotul paroh Claudiu Bene a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Benedict pentru binecuvântarea oferită comunității din Inău.

Cu acest prilej, binefăcătorii și cei care au sprijinit ridicarea noii capele mortuare au primit distincții din partea Preasfințitului Părinte Benedict. Gramata episcopală pentru ctitori a fost oferită părintelui paroh Claudiu Bene și domnului Ioan Șandor, primarul comunei Someș-Odorhei, iar alți binefăcători ai comunității au primit diplome de apreciere.

În continuare, Preasfințitul Părinte Benedict a sfințit noua capelă mortuară, ridicată cu sprijinul Primăriei Comunei Someș-Odorhei și al credincioșilor din localitate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *