Liderul PSD Sălaj, Ionel Ciunt, reacție după demisia din partid a viceprimarului Teodor Bălăjel
Unul dintre cei mai apreciați social-democrați din Sălaj, dar și omul cu rezultate foarte bune pentru zălăuani, viceprimarul Teodor Bălăjel și-a anunțat azi demisia din PSD. Această decizie a lui Bălăjel vine pe seama candidaturii ca independent la funcția de primar al Municipiului Zalău la alegerile parțiale din 4 mai.
Imediat conducerea PSD Sălaj, prin vocea președintelui Ionel Ciunt, deputat în Parlament, a ieșit public cu un comunicat pe pagina oficială de Facebook a partidului.
Mesajul transmis de conducerea PSD Sălaj:
Am luat act de demisia colegului nostru, Teodor Bălăjel, care, mânat de interesele proprii a ales să părăsească echipa PSD. Începând cu anul 2016, la propunerea domnului Ionel Ciunt (primar în aceea perioadă) și cu sprijinul consilierilor locali PSD, acesta a făcut parte din conducerea Primăriei Municipiului Zalău. A ales calea trădării echipei din care a făcut parte, promovând „ calea independentului”, una foarte la modă în zilele noastre, care promite foarte multe, dar care nu poate argumenta cum le va pune în aplicare fără sprijinul majorității Consiliului Local.
„Fără politică” este doar un instrument de campanie fără substanță, demagogic, atunci când persoana care îl folosește a deținut în ultimii ani numeroase funcții obținute cu sprijin politic. Chiar în luna ianuarie a acestui an, la propunerea consilierilor locali PSD, acesta a acceptat o noua funcție de viceprimar, deși probabil avea deja creionat planul candidaturii.
