Primarii și secretarii, instruiți pentru alegerile prezidențiale
Instituția Prefectului – Județul Sălaj, împreună cu Direcția Judeteana Sălaj a Autorității Electorale Permanente, prin directorul AEP Sălaj, Adriana Sabou, a organizat astăzi, 11.03.2025, ședința de instruire destinată primarilor și secretarilor generali ai unităților administrativ-teritoriale din județ, în vederea pregătirii alegerilor prezidențiale din 4/18 mai 2025.
Întâlnirea a reunit reprezentanți ai administrației locale, precum și ai instituțiilor cu rol în organizarea și desfășurarea procesului electoral. Prefectul județului Sălaj, Cristian Claudiu Bîrsan, a subliniat importanța respectării tuturor prevederilor legale pentru a asigura un scrutin corect și transparent: „Alegerile prezidențiale sunt un moment esențial pentru democrația noastră, iar buna organizare a acestora depinde de colaborarea eficientă între toate instituțiile implicate. Prin această instruire, ne-am asigurat că fiecare primărie din județ este pregătită să gestioneze responsabil atribuțiile care îi revin, astfel încât procesul electoral să se desfășoare fără probleme.”
În cadrul ședinței, au fost abordate aspecte esențiale privind organizarea secțiilor de votare, atribuțiile primarilor și secretarilor generali în procesul electoral, măsurile pentru prevenirea incidentelor și respectarea legislației în vigoare, precum şi predarea si primirea materialelor necesare votării şi a buletinelor de vot înainte şi după efectuarea votării. De asemenea, s-a discutat despre asigurarea logisticii necesare, gestionarea listelor electorale și măsurile de securitate ce trebuie implementate pentru a garanta un vot în condiții de siguranță.
Instituția Prefectului – Județul Sălaj își reafirmă angajamentul de a sprijini toate autoritățile locale în procesul electoral și de a asigura respectarea principiilor de legalitate, transparență și corectitudine în organizarea scrutinului din 4/18 mai 2025.