Accident rutier grav cu o victimă în Sâncraiu-Almașului. O persoană a ajuns la spital
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Miercuri, 11 ianuarie a.c., la ora 19.50, pe D.N. 1 F, în localitatea Sâncraiul Almașului, un bărbat de 60 de ani, din municipiul Zalău, în timp ce conducea un autoturism, în împrejurări ce urmează a fi stabilite din cercetări, nu a păstrat o distanță corespunzătoare față de autovehiculul care se deplasa în fața sa.
O dubiță marca Opel ar fi oprit la trecerea de pietoni pentru a permite acestora să traverseze drumul, iar din spate a fost lovit de un Volkswagen Tiguan care nu ar fi observat la timp și nu a respectat distanța corespunzătoare.
Astfel, a acroșat din spate un autoturism condus regulamentar pe direcția Cluj Napoca-Zalău, de un bărbat de 39 de ani, din municipiul Zalău.
În urma accidentului rutier, conducătorul celui de-al doilea autoturism a suferit leziuni ușoare, pentru îngrijirea cărora a fost transportat la spital.
Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul alcotest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii Serviciului Rutier continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier.