Ambasadorul României în Ungaria, în vizită la Simex și Podgoria Silvania
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Gabriel-Cătălin Șopandă, ambasadorul țării noastre în Ungaria, s-a aflat într-o vizită de lucru în județul Sălaj.
Ambasadorul a venit însoțit de consilierul economic al misiunii diplomatice, Horia Mintaș. Ei au fost întâmpinați la sediul Consiliului Județean de către președintele Dinu Iancu-Sălăjanu, după care au avut o întâlnire cu reprezentanți ai mediului de afaceri din județ.
Discuțiile cu ambasadorul și consilierul economic au vizat identificarea de noi oportunități de dezvoltare a companiilor din Sălaj în țara vecină, atragerea de investitori maghiari în zonă, precum și posibilitățile promovare turistică a Țării Silvaniei.
Programul a continuat la Casa Memorială Iuliu Maniu, din satul Bădăcin, după care ambasadorul s-a întâlnit cu primarul orașului Șimleu Silvaniei, Cristian Lazăr, și a vizitat fabrica de mobilă Simex și Podgoria Silvania.