Cercetat penal pentru conducere sub influența alcoolului
La data de 21 aprilie a.c., la ora 02.00, pe drumul județean 110, în localitatea sălăjeană Carastelec, polițiștii Secției nr. 8 Poliție Rurală Sărmășag au oprit în trafic pentru control un autoturism, condus de un localnic de 53 de ani.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2024/04/434051996_1001371421667962_4111857270804837530_n.jpg)
În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că bărbatul prezenta o concentrație alcoolică de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2024/04/Banner-Dreapta-Unita-780-x-150-1.jpg)
Conducătorului auto i-au fost recoltate probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei, iar polițiștii au întocmit în cauză dosar penal, sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/premiumstaff3-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)