Cercetat penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice
Duminică, 8 octombrie a.c., la ora 08.42, la intersecția străzii Gheorghe Lazăr cu strada Nicolae Bălcescu din Șimleu Silvaniei, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Șimleu Silvaniei – Formațiunea Rutieră au oprit în trafic pentru control un autoturism, condus de un localnic de 53 de ani.
În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că acesta prezenta o concentrație alcoolică de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Bărbatului de 53 de ani i-au fost recoltate probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei, iar polițiștii din Șimleu Silvaniei au întocmit în cauză dosar penal, sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului.
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL.jpg?resize=750%2C75)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2.jpg?resize=748%2C177)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2.jpg?resize=751%2C255)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca.jpg?resize=750%2C75)