FOTO: Prima vizită a premierului Florin Cîțu în Sălaj, o vizită istorică pentru Șimleu Silvaniei
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/04/logo-fort-silvan.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0019.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0014.jpg)
Este o vizită foarte importantă pentru județul Sălaj, dar foarte importantă pentru orașul Șimleu Silvaniei. Vizita premierului Florin Cîțu este o vizită istorică pentru orașul de sub Măgura pentru că este prima vizită a unui premier în orașul Șimleu de după Revoluție.
Prim-ministrul Florin Cîțu și ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, au făcut vineri, 11 iunie, o vizită de lucru în județul Sălaj. Însoțiți de președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, și de prefectul Dari Toma, cei doi demnitari au vizitat uzina de anvelope Michelin din Zalău și fabrica de țevi TenarisSilcotub, s-au deplasat pe șantierul Variantei Ocolitoare a municipiului și au participat la Maratonul vaccinării, organizat în parcarea Zalău Value Centre.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/198757424_1628815100643347_1027651663815598517_n-1024x577.jpg)
Agenda vizitei a cuprins și o conferință de presă, la care au luat parte premierul, ministrul de Interne, primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, și președintele CJ Sălaj.
În acest context, prim-ministrul a vorbit despre Planul Național de Redresare și Reziliență, subliniind că acesta nu a fost respins și nici retrimis României de către Comisia Europeană.
„Nu pierdem acești bani: 29,2 miliarde de euro, îi vom lua pe toți. Avem proiecte depuse pentru acești bani, proiecte importante de investiții pentru România, care vor fi terminate până în 2026: infrastructură, spitale, «România Educată», acel fond de dezvoltare pentru UAT-uri. În acest moment, suntem în procedura firească în care sunt toate țările din Uniunea Europeană. În același timp, Comisia Europeană face observații, noi răspundem”, a menționat premierul.
![‼️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t77/1/16/203c.png)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/199191781_1628815160643341_6832577962135002439_n-1024x577.jpg)
Florin Cîțu a mai spus că pandemia nu a trecut, motiv pentru care trebuie intensificate eforturile privind vaccinarea: „Sunteți pe locul 10, un loc onorabil, dar trebuie făcut mult mai mult. Avem rezultate foarte bune, este adevărat, dar nu trebuie să ne culcăm pe o ureche. Această campanie de vaccinare continuă până ne asigurăm că nu mai avem niciun caz de infectare”.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/198540393_2906584139466127_7777547410954335656_n-1024x682.jpg)
![🧱](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9c/1/16/1f9f1.png)
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tac/1/16/1f4cc.png)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/198351085_1628814967310027_6945175961642758551_n-1024x577.jpg)
![🏗](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tde/1/16/1f3d7.png)
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tac/1/16/1f4cc.png)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/198703953_2906583726132835_7578531029364717224_n-1024x682.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/198333328_2906583559466185_9030103192313439720_n-1024x577.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/198831938_2906583286132879_8676111882814561572_n-1024x505.jpg)