![🎖️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/ta8/1/16/1f396.png)
Ceremonia a reunit un public numeros, între care ÎPS Andrei Andreicuţ, mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, PS Petroniu, episcopul Sălajului, preoți, cadre didactice, oameni de cultură, primarul Municipiului Zalău, Ionel Ciunt, viceprimarul Teodor Bălăjel, fostul subprefect Florin Florian, consilieri județeni, consilieri locali, reprezentanți ai instituțiilor deconcentrate și ai administrației locale, precum și simpli cetățeni, prezenți pentru a onora o personalitate marcantă în domeniul istoriei, ce a contribuit în mod semnificativ la păstrarea identității poporului român și a promovat valorile culturale și spirituale ale acestuia, atât pe plan național, cât și internațional.