Lucian Bode: A fost o onoare pentru mine, dar și o mare provocare de a gestiona unul dintre cele mai complexe portofolii din Guvernul României
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Lucian Bode, a publicat pe pagina sa de Facebook un mesaj prin care le mulțumește tuturor pentru susținerea oferită în timpul mandatului la Ministerul Apărării Interne. De asemenea, acesta a declarat că a fost „o onoare, dar și o provocare” să aibă acest portofoliu „complex”.
„Am prezentat astăzi un scurt bilanț al celor doi ani și jumătate de mandat în fruntea Ministerului Afacerilor Interne. A fost o onoare pentru mine, dar și o mare provocare de a gestiona unul dintre cele mai complexe portofolii ca atribuții și responsabilități din Guvernul României, Ministerul Afacerilor Interne fiind, în opinia mea, cel mai important minister pe timp de pace”, a scris el.
„Am avut alături de mine o echipă formată din profesioniști împreună cu care am reușit să inițiez și să finalizez proiecte importante de dezvoltare și modernizare instituțională. Mi-am asumat preluarea mandatului de ministru al afacerilor interne într-un context național și internațional deloc ușor, plin de provocări neobișnuite la scară istorică, precum pandemia și războiul la frontierele țării. Eforturile noastre ca echipă s-au concentrat pe atingerea a trei deziderate: mai multă securitate, mai multă siguranță, respectiv servicii publice de calitate pentru cetățean”, a mai adăugat acesta.
„Le mulțumesc tuturor angajaților MAI pentru modul profesionist în care și-au desfășurat misiunile și tuturor celor care m-au susținut pe acest drum. Dezvoltarea instituțională trebuie să continue pentru a câștiga și pe mai departe încrederea cetățenilor în această instituție fundamentală în arhitectura de securitate a statului român”, a conchis el.
Materialul de bilanț prezentat de acesta în cadrul declarației de presă susținută la sediul MAI poate fi vizualizat AICI.