SCM Zalău s-a calificat în turul doi al Cupei României. Sergiu Pop a marcat golul victoriei

SCM Zalău a întâlnit CSM Victoria Carei , în primul tur din Cupa României, reușind să se impună cu 1-0, gol marcat în prelungiri. Băieții antrenați de Cristian Lupuț s-au calificat în turul al doilea, chiar dacă adversarul a fost unul incomod.

Gazdele nu au strălucit pe faza de atac, iar prima repriză s-a încheiat fără goluri. Nu s-a marcat nici în partea secundă, iar la finalul timpului regulamentar de joc.

S-a intrat în prelungiri, acolo unde golgheterul Zalăului din ultimii ani, Sergiu Pop, avea să fie din nou la post și să înscrie singurul gol al partidei in minutul 109. Reușita atacantului este echivalentă cu o calificare în turul al doilea din Cupa României, fază care se va disputa in 9 august.

SCM Zalău are programat un amical sâmbătă, 5 august, pe teren propriu, cu Unirea Ungheni.

CSM Victoria Carei – SCM Zalău 0 – 0; 0 – 1 după prelungiri

A marcat: Sergiu Pop (‘109)

Victoria Carei: Fila Karoly – Adrian Ciul, Lorant Kis, Claudiu Mihale, Roland Vajda, Rafael Popovici, Andrei Hosu, Cosmin Berindea, Ervin Kinczel (cpt.), Andrei Marina, Mario Marina. Rezerve: Erik Mitracika – Răzvan Negreanu, Deniss Baior, Kevin Barth, Luca Feher, Teodor Bîrle, Tudor Moldovan, David Horvath. Antrenor: Marius Botan

SCM: Bogdan Miron – Alexandru Cherecheș, Vlad Fărcășan, Kascelan Predrag, Cătălin Stoica, Viktor Kun, Alex Negrean, Alex Micle, Cosmin Meșter, Sebastian Culda, Ștefan Nikolic. Rezerve: David Poptean – Florin Pop, Raul Stanciu, Artur Pătraș, Sergiu Pop, Alex Mare, Dario Bora, Bogdan Porumb, David Molnar. Antrenor: Cristian Lupuț