Sergiu Pop dă dubla și aduce victoria pentru SCM Zalău în meciul cu Șomcuta

PLAY-OUT – LIGA A III-A. Sâmbătă, 30 aprilie 2022, la Baza Sportivă Progresul din Șomcuta Mare, în meci contând pentru etapa a 5-a a play-out-ului Seriei a 10-a a Ligii a III-a, CS Progresul Șomcuta Mare a pierdut, cu 1-3 (0-0), partida SCM Zalău, fiind aproape sigur retrogradată în Liga a IV-a, cu 5 etape înainte de final având 10 puncte mai puțin decât echipa de pe ultimul loc de menținere în Liga a III-a.

Meciul, arbitrat la centru de Alexandru Dan Gornic din Arad, a fost unul controlat în totalitate de oaspeți, liderii play-out-ului Seriei a 10-a. Cele patru goluri ale partidei s-au marcat în ultimele 20 de minute, zălăuanii ajungând la 0-3 în doar 15 minute, prin dubla lui Sergiu Pop și golul lui Meșter, iar șomcutenii înscriind golul de onoare în minutele de prelungiri, prin Bîrle.

Progresul Şomcuta Mare – SCM Zalău: 1-3 (0-0), au marcat Bogdan Bîrle (min. 90+2) / Sergiu Pop (min. 70, min. 85), Cosmin Meşter (min. 82).

În celelalte meciuri ale etapei, CFR Cluj 2 – Luceafărul Oradea: 7-0 (4-0) și CSM Satu Mare – Sportul Şimleu Silvaniei: 3-2 (2-0).