UTA Arad câștigă 2-0 și se califică în 16-zecimile Cupei României/ Vlad Morar a dat gol

Faza „16-imilor” Cupei României s-a încheiat astăzi, ultimul meci fiind câștigat de UTA, 2-0 la Miercurea Ciuc, cu Csikszereda.

FINAL » Csikszereda (L2) – UTA 0-2. Victorie din penalty pentru UTA Arad

Arădenii și-au asigurat calificarea în optimile de finală ale Cupei României grație a două goluri reușite în prima repriză, ambele din penalty. Vlad Morar a transformat impecabil prima lovitură de la punctul cu var, în minutul 11, în timp ce a doua a fost transformată de Ioan Hora, în minutele de prelungire ale primei părți. În a doua repriză, la Miercurea Ciuc a nins abudent, iar în ultimele minute mingea abia că se vedea pe covorul alb depus pe gazon.

• A marcat: V. Morar 11 (pen.), Hora 45+1 (pen.)

Atacantul sălăjean Vlăduț Morar, originar din comuna Crișeni este gogheterul echipei UTA Arad, reuțind să marcheze de 4 ori plus o pasă de gol., devenind astfel unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei.

• Echipa de start Csikszereda: Rybansky – Takacs, Kelemen, Apro, Marrone – Csuros, E. Gonzalez – Bara, Jebari, Bauza – Meszaros
    Rezerve: Gyenge, Pinter, Schieb, Palmeș, Savid, Janos, Szondi, Bor, B. Antal
  • Echiap de StartUTA Arad : Iacob – Simo, Benga, Erico, Tomozei – Buhăcianu, Albu, Iscan – Tescan, Morar, Hora
    Rezerve: Balauru, Ilie, Bustea, Roșu, Melinte, D. Rusu, Miculescu, Ioniță, C. Rus