Victorie URIAȘĂ pentru UTA Arad în fața CFR Cluj/ Atacantul Vlad Morar titular

Arădenii produc marea surpriză în Gruia! Hora a îngenuncheat campioana.

UTA Arad a urcat, cel puțin pentru moment, pe locul 5, cu 17 puncte, până în momentul meciului dintre Chindia Târgoviște și Sepsi Sfântu Gheorghe, programat luni, 23 noiembrie, de la ora 18:00. Înaintea acestei întâlniri, covăsnenii sunt pe locul 6, cu 16 puncte.

UTA a venit la Cluj din postura unei formații fără niciun eșec în deplasare și și-a păstrat acest statut. Mai mult, arădenii au produs surpriza în Gruia.

Ioan Hora, fostul atacant al clujenilor, dar și al celor de la FCSB, a dat lovitura de grație campioanei.

UTA Arad: Iacob – Roumpoulakou, Benga, Da Silva, Tomozei – Miculescu, Roșu, Albu, Tescan – Hora, Morar
Rezerve: I. Ilie, Bustea, Popescu, Melinte, Isac, Buhăcianu, A. Ioniță, C. Rus, Balauru
Antrenor: Laszlo Balint

Laszlo Balint, un antrenor fericit: „Le-am spus la pauză jucătorilor că suntem la același nivel cu CFR”. Ce urmează pentru UTA

Formația lui Laszlo Balint și-a menținut invincibilitatea în partidele din deplasare și după jocul cu campioana CFR Cluj. UTA s-a impus la limită în Gruia și a urcat din nou pe un loc de play-off. Tehnicianul arădenilor s-a declarat extrem de mulțumit că elevii săi au reușit victoria, în ciuda șanselor mici care li se dădeau înaintea jocului.

Noi am crezut in potențialul nostru, chiar dacă multă lume nu se aștepta să câștigăm. Cei mai optimiști suporteri se gândeau cel mult la un rezultat de egalitate. Am lucrat foarte mult săptămâna aceasta să remediem problemele din defensivă. Cred că am reușit, chiar dacă în prima repriză au mai existat câteva nesincronizări.

La pauză, le-am spus jucătorilor că nu trebuie să ne mulțumim cu puțin, că suntem la același nivel cu CFR, campioana României, au înțeles și asta a dat roade. Noi încercăm să luăm meciurile pe rând. Acum sărbătorim pentru că merităm. Avem o zi liberă, dar de marți pregătim meciul de Cupă.  E o competiție foarte importantă pentru mine, după care ne concentrăm pe următoarea etapă”, a spus tehnicianul UTA-ei la finalul partidei.

Ioan Hora (32 de ani) a marcat unicul gol al partidei, în minutul 75, cu un șut de la marginea careului, plasat excelent, în dreapta lui Bălgrădean.

Fost la CFR Cluj în perioada 2010-2014, Hora s-a declarat fericit mai mult pentru victoria actualei sale echipe, decât pentru că a învins fosta sa formație.

”E un rezultat enorm. E extraordinar, am reușit să batem campioana. Cele două săptămâni în care ne-am pregătit foarte bine au dat roade, până la urmă. Important acum e ce culori apăr. Mă bucur în primul rând că am reușit să luăm cele trei puncte (n.r. – întrebat despre victoria în fața fostei sale echipe). Aveam nevoie de ele, pentru că nu suntem constanți încă. Victoria asta ne dă un moral bun”, a zis vârful născut la Oradea.