Activități preventive și de educație rutieră în unitățile de învățământ din Sălaj
Pe parcursul săptămânii trecute, polițiștii rutieri din județ au desfășurat zilnic activități preventive și de educație rutieră în unități de învățământ din Sălaj, pentru formarea unui comportament responsabil în trafic în rândul copiilor și tinerilor, precum și pentru reducerea riscului victimizării prin accidente rutiere.
Astfel, polițiștii Biroului Rutier Zalău au desfășurat o activitate de educație rutieră la Grădinița „Piticii Isteți” din municipiul Zalău, unde peste 100 de copii din ciclul preșcolar au participat la discuții interactive privind regulile de circulație și comportamentul corect în trafic.
De asemenea, polițiștii formațiunii rutiere din cadrul Poliției Orașului Cehu Silvaniei au organizat activități preventive la Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băsești” din Cehu Silvaniei, la care au participat aproximativ 30 de elevi.
Activități similare au fost desfășurate și de polițiștii Serviciului Rutier la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, la Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” din Hida, la Școala Gimnazială „Ady Endre” din localitatea Lompirt, comuna Sărmășag, precum și de polițiștii formațiunii rutiere din cadrul Poliției Orașului Șimleu Silvaniei, la Grădinița cu Program Prelungit nr. 3 din Șimleu Silvaniei.



























