Accident grav în localitatea Rus
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Sâmbătă, 20 mai a.c., la ora 22.35, pe drumul comunal 35, în localitatea sălăjeană Rus, un bărbat de 27 de ani, din localitatea Fântânele-Rus, județul Sălaj, în timp ce conducea un autoturism, într-o curbă spre dreapta cu vizbilitate sub 50 de metri, nu a adaptat viteza de deplasare la condițiile de drum, a pătruns pe sensul opus de circulație și a intrat în coliziune frontală cu un autoturism condus de o tânără de 23 de ani, din comuna Bătarci, județul Satu Mare.
În urma accidentului rutier, conducătoarea celui de-al doilea autoturism a suferit leziuni ușoare pentru îngrijirea cărora a fost transportată la spital.
Polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Jibou continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier.