


Anda Ciobanu a fost realeasă ieri, 8 mai, în funcția de președinte al Organizației de Femei a PSD Sălaj, în cadrul unui eveniment deosebit ce a avut loc la Cinema Scala. Votul de încredere din partea celor peste 200 de doamne din organizație subliniază aprecierea și susținerea de care se bucură Anda în rândul membrilor. Această realegere confirmă angajamentul ei față de valorile și obiectivele organizației: “Cu suflet pentru oameni. Cu forță pentru schimbare”
Anda Ciobanu, realeasă președinte al OFSD Sălaj
Pe data de 8 mai, Anda Ciobanu a fost realeasă în funcția de președinte al organizației de femei a PSD Sălaj – OFSD. Evenimentul, desfășurat la Cinema Scala, a adus votul de încredere din partea doamnelor din organizație, alături de prezența liderilor PSD Sălaj și OFSD România. Printre aceștia s-au numărat Ionel Ciunt, președintele PSD Sălaj, primarii orașelor Zalău – Florin Florian, prim-vicepreședinte PSD Sălaj, și Jibou – Dan Ghiurco, secretarul PSD Sălaj, Maria Lazăr – secretar general OFSD România.
Invitat special a fost deputat Simona Bucura-Oprescu, președinta Organizației Femeilor Social Democrate România și chestor al Camerei Deputaților.
„Femeile au un rol esențial în politică și în societate. Pentru că noi știm să fim aproape de oameni. Știm să ascultăm. Știm să construim cu răbdare și cu suflet.
Într-o perioadă în care oamenii au nevoie mai mult ca oricând de echilibru și de sinceritate, cred că politica trebuie să revină la ceea ce contează cu adevărat: respect, muncă și grijă pentru comunitate.
Merg mai departe cu aceeași convingere că politica trebuie făcută pentru oameni, nu pentru funcții. Cu responsabilitate. Cu implicare. Și cu suflet”, a transmis Anda Ciobanu.
Anda Ciobanu a mai deținut această funcție și în mandatul anterior, conducând organizația de femei social-democrate începând din decembrie 2023. La alegerile locale din 2024, două membre ale organizației sale, Lucica Ianc și Mariana Dănilă-Mureșan, au câștigat funcțiile de primari. De-a lungul timpului, Anda Ciobanu s-a distins prin implicarea sa în diverse domenii, cum ar fi organizarea de evenimente sociale, marketing digital și înfrumusețare personală.
Realegerea Andei Ciobanu la conducerea OFSD Sălaj este o dovadă a consolidării organizației de femei a social-democraților din Sălaj în ultimii ani. Sub conducerea sa, OFSD Sălaj a avut o activitate semnificativă, implicându-se în campanii sociale și comunitare, precum și în promovarea femeilor în administrația publică și în viața politică locală.
Evenimentul de la Cinema Scala a reunit numeroși membri și susținători ai PSD Sălaj, într-o atmosferă festivă, plină de mesaje de susținere și unitate pentru echipa social-democrată din județ.


Echipa de conducerea organizației OFSD Sălaj:
Președinte Anda Ciobanu
Prim-vicepreședinte: Oana Mihaela Ghiurco, Anamaria Cadar
Secretar executiv: Anda Rus
Vicepreședinte: Narcisa Panie, Andreea Nicoara, Diana Buta, Amalia Dan, Claudia Tulbure, Sorina Cătanaș, Ioana Crișan, Adina Tamaș, Iulia Buboiu, Voichița Man, Corina Pop, Roxana Gaga, Diana Gui, Ioana Morocan, Camelia Groșan, Gabriela Rus, Larisa Ciupe, Aura Sârbu, Lucica Ianc, Adelina Raț, Paula Longodor, Anamaria Cojan, Anca Behte