Deputatul PSD Sălaj, dr. Florian Neaga, mesaj de Ziua Europei
Ziua de 9 mai este sărbătoarea unității Europei. Iar România este deja de 17 ani parte a Uniunii Europene, ale cărei baze au fost puse în 1950 prin Declarația Schuman și care a devenit cea mai importantă și mai dezvoltată uniune de state naționale.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2024/04/434051996_1001371421667962_4111857270804837530_n.jpg)
Prin apartenența la UE, România este angajată față de valorile europene – democrația, statul de drept, drepturile omului și economia de piață -, esențiale pentru o viață bună. În 17 ani, țara noastră a făcut progrese mari prin alinierea la standardele europene. Accesul la fondurile europene a însemnat modernizare în toate domeniile. Iar importanța liberei circulații și a cooperării strânse cu celelalte state membre trebuie apreciată la adevărata valoare. Avem un parcurs economic alături de unele dintre cele mai dezvoltate țări ale lumii.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2024/04/Banner-Dreapta-Unita-780-x-150-1.jpg)
Semnificația apartenenței la Europa civilizată este una cu totul specială pentru noi, având în vedere că mâine, 10 mai, sărbătorim și Ziua Independenței de Stat a României – se împlinesc 147 de ani de când Mihail Kogălniceanu proclama în Camera Deputaților că suntem națiune de sine stătătoare și România s-a afirmat ca stat european independent.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/premiumstaff3-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)