Episcopul Petroniu a binecuvântat sediul Protopopiatului Jibou
Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului a binecuvântat duminică sediul Protopopiatului Jibou.
„În urma lucrărilor intense de anul trecut, am finalizat și etajul clădirii protopopiatului. Au fost realizate acoperișul, tencuielile exterioare, finisajele interioare și a fost amenajată parcarea”, a declarat Pr. Dan Dregan, Protopopul de Jibou.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2024/04/434051996_1001371421667962_4111857270804837530_n.jpg)
Piatra de temelie a clădirii a fost sfințită în data de 24 iunie 2004, de către PS Petroniu, pe atunci Arhiereu vicar al Episcopiei Oradiei, Bihorului și Sălajului. În anul 2007 a fost finalizat parterul.
De atunci administrația protoieriei și-a desfășurat activitatea la parterul clădirii, urmând ca etajul să fie finalizat.
Protopopiatul Jibou a fost reînființat după Revoluția din 1989, desfășurându-și activitatea administrativă în două clădiri închiriate până în anul 2007.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/premiumstaff3-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)