![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tac/1/16/1f4cc.png)
„Ziua Națională a Lecturii nu este doar o zi în care trebuie să citim, ci și una în care trebuie să ne reamintim și să spunem tuturor că este important să citim întotdeauna, că lectura este cea mai bună metodă de dezvoltare personală, este modul în care ne „spălăm” creierul și sufletul în apa curată a cuvintelor. Îi felicit pe colegii mei din Biblioteca Județeană pentru că ne mijlocesc, zi de zi, accesul la bogăția spirituală și la înțelepciunea cuvântului scris, pentru că încearcă să prezinte biblioteca tuturor cititorilor săi ca fiind un paradis, așa cum spunea scriitorul argentinian Jorge Luis Borges”, a transmis vicepreședintele CJ Sălaj.