Primăria Mirșid se pregătește să deschidă o nouă carieră pe o suprafață de 6 hectare
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Comuna Mirșid intenționează să organizeze o licitație publică ce va fi publicată corespunzător din punct de vedere legal, a unei suprafețe de teren de circa 6 hectare pe care se găsește un zăcământ de tuf vulcanic în cantități semnificative conform prospectelor geologice existente, în loc. Mirșid, pe locul unde a exploatat Holcim S.A. România, punct de lucru Aleșd.
„Tinând cont de poziționarea bună a terenului, rugăm pe cei interesați să viziteze zona și să își facă o părere despre această carieră. De asemenea, se pot obține informații și despre facilitățile pe care le pot avea cei interesați”, transmite primarul Bereschi Călin.
Informații la telefon:
0726205600 – primar Bereschi Călin
0725304600 – viceprimar Bodea Ovidiu
Pe raza comunei Mirșid funcționează o carieră de piatră în satul Moigrad, unde firma care a câștigat concesiunea terenului extrage pietră ornamentală și pietră pentru construcții, pietră calcaroasă, ghips, cretă.