PSD Sălaj: PENSII MAI MARI DATORITĂ SALARIILOR MAI MARI
![🟢](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfc/1/16/1f7e2.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
Există o legătură între acești doi indicatori care evoluează în tandem. Creșterea de peste 15% a salariilor de anul trecut a permis creșterea pensiei medii peste pragul de 500 de euro. În același timp, punctul de pensie a depășit pragul de 40% din salariul mediu net.
Aceste date ne arată că dezvoltarea economiei prin investiții, care determină creșterea salariilor și implicit a contribuțiilor pentru bugetul de pensii reprezintă calea sănătoasă pentru creșterea pensiilor și pentru sustenabilitatea sistemului pe termen lung. Ca atare, proiectul PSD de a introduce salariului minim european în România va aduce o creștere a nivelului de trai și pentru pensionari, nu doar celor care muncesc.
![🟣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7d/1/16/1f7e3.png)
![🟣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7d/1/16/1f7e3.png)
![🟣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7d/1/16/1f7e3.png)
Despre proiectul privind introducerea CASS la pensiile peste 4.000 de lei.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/premiumstaff3-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)