SCM Zalău pierde derby-ul etapei Ligii a III-a cu Gloria Bistrița

SCM Zalău s-a prezentat vineri după-amiază pe Stadionul Jean Pădureanu, unde a avut de înfruntat formaţia gazdă Gloria Bistrița. Derby-ul etapei s-a terminat cu victoria ecjipei din Bistriţa.  Zălăuanii au cedat la două goluri diferență în faţa unei grupări cu care se află în luptă directă pentru play-off.

SCM Zalău a început rușinos meciul după ce a încasat două goluri în primele 12 minute, dar a revenit în joc prin reuşita lui Andrei Banyoi. Gloria Bistrița a marcat golul de 3 – 1 în minutul 83 și a închis tabela.

În primele şapte etape, SCM Zalău a înregistrat trei înfrângeri, ceea ce nu face deloc bine unei echipe care are ca și obiectiv accederea în play-off, cu gândul la promovarea în Liga II. SCM Zalău se întoarce fără puncte de la Bistriţa şi cade pe un loc în afara play-offului.

Gloria Bistrița – SCM Zalău 3-1 (2-1)

Au marcat: Antoniu Manolache (11 – penalty), Carl Davordzie (12) şi Răzvan Tănasă (83), respectiv Andrei Banyoi (22)

Gloria: Flaviu Bodea – Sergiu Bactăr, Paul Copaci, Antoniu Manolache, Alberto Ţica, Alex Georgescu, Abdul Wahab, Bogdan Vasile, Carl Davordzie, Alex Stoica şi Răzvan Tănasă. Rezerve: Florin Bănuţă, Ovidiu Covaciu, Marius Curtuiuş, Adrian Popescu, Ovidiu Stoianof, Raul Runca, Sergiu Luca, Răzvan Sulici şi Roberto Hasnas. Antrenori: Adrian Falub (principal) şi Dorel Zegrean (secund)

SCM: Marius Aldescu – Florin Pop, Alex Cherecheş, Mihai Onicaş (55 Cătălin Ion), Cristian Jalbă, Cosmin Meşter (74 Alin Minteuan), Vlad Moraru, Raul Stanciu (cpt.) (55 Sebastian Culda), Vadim Calugher, Sergiu Pop (55 Amir Jorza) şi Andrei Banyoi. Rezerve: Bogdan Miron – Răzvan Rotea, Mihai Doroftei, Marius Leitan şi Andrei Şumlea. Antrenori: Cristian Lupuţ (principal) şi Claudiu Cornaci (secund)