Secția Neonatologie din cadrul SJUZ, condusă de dr. Melinda Baizat face performanță
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![👶](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tab/1/16/1f476.png)
![🩺](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc3/1/16/1fa7a.png)
![👩⚕️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9d/1/16/1f469_200d_2695.png)
![🔬](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7e/1/16/1f52c.png)
![🩺](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc3/1/16/1fa7a.png)
“Dotările secției aliniază maternitatea noastră la nivelul oricărei maternități de grad II din lume. Dispunem, spre exemplu, de incubatoare închis-deschise, de înaltă performanță (tip Giraffe), mese cu căldură radiantă și sistem de fototerapie inclus, pentru asigurarea confortului termic al nou-născuților, un sistem de fototerapie tip tunel, cu ajutorul căruia se tratează formele severe de icter, mese de reanimare de ultimă generație pentru sala de nașteri, care mențin temperatura nou născutului, cu sistem integrat de ventilație și oxigenoterapie. Iar lista dotărilor poate continua. Toate aceste investiții sunt consecința încrederii bilaterale dintre medici și conducerea Spitalului, din dorința ca încă de la începutul vieții, pacientul să aibă parte de îngrijire și medicație specială disponibilă non-stop. Pentru noi, fiecare viață bine începută, fiecare respirație eficientă este o bucurie reală și, de fiecare dată când auzim în stetoscop că începe să bată o inimă, este o mare realizare deoarece pentru cineva, tocmai începe viața”, explică #dr. #Baizat.
![👶](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tab/1/16/1f476.png)
![🏥](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7b/1/16/1f3e5.png)