Senatoarea Kovács Irénke felicită administrația de la Șamșud pentru festivalul SlanăFest
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Într-un cadru tradițional s-a organizat la Șamșud primul festival al slăninei din jud. Sălaj.
Producătorii locali și fermierii și-au prezentat produsele gustoase: slănină afumată, șuncă, cârnați, caltaboș, tobă, jumări și alte preparate din porc. Toate acestea acompaniate de vinuri bune, țuică de prune și o atmosferă extrem de plăcută.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/fara-cozi-01-300x300.png)
Felicitări organizatorilor, dnului primar Bántó Zoltán, dnului președinte UDMR Boda László și echipei acestora pentru festivalul care s-a bucurat de un mare succes! Sper ca această inițiativă să fie preluată la nivelul întregului județ!
Senator UDMR Sălaj, Kovács Irénke