Situația epidemiologică din întreg județul Sălaj, discutată de prefectul Dari Toma în cadrul CJSU
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/04/logo-fort-silvan.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/09/IMG-20210921-WA0004.jpg)
Comitetul judeţean pentru Situaţii de Urgenţă s-a întrunit, luni, cu prezenţă fizică, în Sala Porolissum a Centrului de Cultură Sălaj, pentru a analiza o serie de aspecte privind situaţia epidemiologică la nivelul judeţului şi măsurile suplimentare care se impun, scenariile de organizare a unităţilor de învăţământ şi planul de măsuri pentru sezonul rece.
La şedinţă au participat doar persoanele vaccinate, care au prezentat la intrare “certificatul verde” sau care au trecut prin boală.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/09/WhatsApp-Image-2021-09-30-at-10.52.53.jpeg)
Directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Sălaj, Ligia Marincaş, a prezentat situaţia epidemiologică la zi şi o analiză a evoluţiei pandemiei COVID-19 la nivelul unităţilor administrativ teritoriale, analiză în funcţie de care vor fi aprobate de către CJSU Sălaj, acolo unde este cazul, planuri de măsuri suplimentare de prevenire şi combatere a îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2.
În cadrul întâlnirii s-a discutat şi despre situaţia epidemiologică la nivelul unităţilor de învăţământ şi scenariile de organizare şi funcţionare ale acestora, în funcţie de evoluţia cazurilor de COVID-19 din fiecare clasă şi şcoală în parte.
De asemenea, membrii CJSU Sălaj au aprobat, în cadrul şedinţei de luni, planul judeţean de măsuri pentru sezonul rece.