Administrația locală face demersui pentru reabilitarea termică a încă 26 blocuri de locuințe
În urma contractelor de finanțare semnate de Municipiul Zalău pentru creșterea eficienței energetice prin Programul Operațional Regional 2014-2020, în valoare totală de
24 milioane de lei,
1.065 de familii beneficiază de confort sporit și costuri reduse la întreținere prin reabilitarea termică a
30 de blocuri de locuințe.
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
Administrația locală face demersuri în vederea cuprinderii și altor blocuri în proiecte cu finanțare europeană, astfel, este în curs demararea procedurii de achiziție pentru servicii de elaborare documentații tehnico-economice pentru un număr de
26 de blocuri.
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
Agenția de Dezvoltare Regională Nord Vest, în calitate de Autoritate de Management Programul Regional Nord Vest 2021 – 2027, a anunțat data deschiderii apelului de proiecte pentru ”Creșterea eficienței energetice în regiune ca parte a investițiilor în sectorul locuințelor” ca fiind 10 iunie 2024, iar Primăria Municipiului Zalău face toate demersurile astfel încât să continue acest tip de investiții pentru comunitate.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/premiumstaff3-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)