Aproape 1200 de pacienți tratați la UPU Zalău! Sute de sălăjeni internați cu infecții respiratorii
În perioada 23 -29.01.2024, s-au prezentat la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean de Urgenţă Zalău, 1195 pacienți ; Cele mai frecvente cazuri înregistrate la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean de Urgenţă Zalău au fost:
Diagnostic înregistrat în UPU | Total cazuri |
Plăgi, fracturi, traumatisme, entorse, contuzii etc. | 182 |
Hipertensiune arterială | 78 |
Travaliu declanşat | 35 |
Apendicită | 1 |
Gastrită, gastroduodenită, enterocolită, gastro-enterocolită | 79 |
Colică abdominală | 10 |
Politraumatism prin accident rutier | 0 |
Muşcături animale (animale) | 4 |
Infecții respiratorii | 309 |
În perioada menţionată, la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean de Urgenţă Zalău au fost consultaţi şi trataţi 1195 pacienţi, dintre care 296 pacienți au fost internaţi pentru tratament şi investigaţii medicale suplimentare pe secții.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/premiumstaff3-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)